Pastalas. Kādas tās ir?
Otrdiena, 04 decembris 2018 09:17

 Pastalas ir viena no senākajām cilvēku apavu formām, kas saglabājusies nemainīga līdz mūsdienām. Vienkāršākā apavu forma – pastalas bija no viena četrstūraina ādas gabala piegriezts un ar siksniņu savelkams apavs. Ar pastalu saistās cilvēku pirmie mēģinājumi ādas materiālu piemērot kājas formai, lai pasargātu pēdu.

Līdz šodienai tradicionālās pastalas kā tautastērpa daļa saglabājušās, pateicoties Dziesmu un deju svētku tradīcijai. Valsts simtgades gaidās, sabiedrībā bija un vēl aizvien ir pastiprināta interese, uz ko norāda kustība “Katram savu tautastērpu” un vēlēšanās apgūt amata prasmes kā nemateriālā kultūras mantojuma daļu.

Arī Aizputes novada cilvēki muzeja projekta “Domā. Dari. Dalies!” ietvaros savām rokām darināja sev pastalas meistardarbnīcā Agritas Krieviņas vadībā.

Vadot meistarklases un redzot to dalībnieku lielo interesi un vēlmi pašiem tās darināt, A. Krieviņai radās ideja par izstādes izveidošanu, vēloties parādīt, ar ko īpašas un atšķirīgas ir pastalas dažādos laikos un vietās. “Muzeju darbinieki, redzot manu sajūsmu par atsevišķām pastalu niansēm, brīnījušies – tās tak izskatās visas vienādas. Esmu secinājusi, ka pastalām ir ļoti daudz veidu to piegriešanā un izveidošanā un tas atkarīgs gan no novada īpatnībām, gan darinātāja meistarības, gan ādas materiāla un arī no paredzētā pielietojuma”, atzīst A. Krieviņa.

Kā tas iespējams, ka zinām un lepojamies ar tik dažādiem tautas tērpiem un to niansēm novados , bet tai pat laikā valkājam gandrīz vai viena veida pastalas?

Atbildi uz šo un citiem jautājumiem saņemsiet, apskatot izstādi Aizputes novadpētniecības muzeja izstāžu zālē.

Izstāde būs apskatāma līdz 19.decembrim.

Jolanta Berga Aizputes novadpētniecības muzeja vadītāja

 
Aizputes novada dome 2019 . Visas tiesības aizsargātas.
Telefons: 63448188, fakss: 63459148
Aizputes Novads