„Ar domām par Latviju”
Trešdiena, 26 marts 2014 14:09

Tik tikko aizvadīts marts. Lai gan tas ir pirmais pavasara mēnesis, tas tomēr sev līdzi nes sāpīgas atmiņas. Atmiņas par 65 gadus seniem notikumiem, kas izmainīja tūkstošiem cilvēku likteņu. Daudzi no 1949.gada 25.marta represijās cietušajiem var sev uzdot jautājumus – Kāpēc? Kā būtu bijis, ja nebūtu šīs izsūtīšanas? Bet īstas atbildes neviens nevar sniegt.

Lai godinātu cilvēkus, kuri cietuši no padomju varas genocīda, 2014.gada 24.martā Kazdangas muzejā notika pasākums „Ar domām par Latviju”. Pasākuma īpašais viesis - kinorežisore un producente, nodibinājuma „Fonds Sibīrijas bērni” vadītāja Dzintra Geka. Ar šī fonda palīdzību katru gadu tiek organizēti braucieni uz dažādiem Sibīrijas apgabaliem, pēdējos gados braucienu mērķis – Sibīrijā nogādāt piemiņas plāksnes tur bojā gājušajiem latviešiem. Ja kādam liekas, kas tur, ko neaizbraukt, tad tā nemaz nav. Kā pastāstīja Dz.Geka, tad tas ir diezgan sarežģīts un ilgstošs process, jau kādu gadu iepriekš jāzvana uz Krieviju, gubernatoriem, mēriem, iesaistot Latvijas vēstniecību Maskavā, lai pamatotu brauciena mērķi. Tomēr viena no atslēgām, lai varētu šādus braucienus rīkot, dažviet pat vēl uz joprojām aizliegtu zonu (Vjatlagu), tas ir Latvijas – Krievijas starpvalstu līgums, kas ļauj braukt uz apbedījuma vietām.

Rodas jautājums – Kāpēc jābrauc? Uz Sibīriju brauc bērni, kas grib redzēt bērnības vietas, kas tur ir dzimuši, lai redzētu vietas, kur palicis viņu brālītis, māsiņa, vectētiņš vai vecmāmiņa. Ja kādam atmiņās Sibīrija palikusi kā zeme ar auglīgu zemi un iekoptu dārzu, tad tagad tur paveras pavisam cita aina – izpostīta zeme, neapstrādāti lauki, tukšas ēkas, nobrucis kultūras nams, daži cilvēki.

Paldies Dz.Gekai par milzīgo ieguldījumu mūsu vēstures saglabāšanā, par vēstures stundu mūsu jauniešiem. Paldies Māteru Jura pamatskolas jauniešiem un dziedošajam kolektīvam par sagatavoto priekšnesumu!

Kazdangas muzeja vadītāja Ilze Holštroma

 

 
Aizputes novada dome 2018 . Visas tiesības aizsargātas.
Telefons: 63448188, fakss: 63459148
Aizputes Novads