Vēsturisko ērģeļu svētki „Latvija – ērģeļu zeme”
Ceturtdiena, 03 augusts 2017 11:57

 Vēsturisko ērģeļu svētki
„Latvija – ērģeļu zeme”
2017.g.12.augustā Aizputē    

Latvija ir ērģeļu zeme – šo apgalvojumu ir dzirdējis gandrīz ikviens. Bet, vai katrs zina, kādēļ? Daudzi atbildēs - mums taču ir Rīgas Doma baznīcas ērģeles, bet….. Latvija ir bagāta ar vismaz 300 nozīmīgiem, vērtīgiem instrumentiem (pagaidām 88 no tiem ir valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā), kas ir milzīgs skaitlis mūsu nelielajai tautai. Ir svarīgi svinēt Latvijas krāšņo jubileju dievnamos, izzinot un parādot Latvijas ērģeļu daudzveidību, krāšņumu un katra instrumenta īpašo skanējumu.

Projekts Latvija - ērģeļu zeme ir tapis, lai, sagaidot mūsu Valsts nozīmīgo jubileju, tiktu godinātas un ieskandinātas Latvijas vēsturiskās ērģeles, kā arī cildināti latviešu ērģeļu būvētāji, meistari, skolotāji un komponisti, kuru daiļrade un mūžs ir veltīti Latvijas ērģeļmākslai. Latvijas ērģelnieki un ērģeļu draugi sadarbībā ar vietējiem iedzīvotājiem radīs līdz šim vēl nebijušu notikumu. Svētku ietvaros tiks apceļoti visi Latvijas novadi, klausoties, salīdzinot un apzinot valsts kultūrvēsturisko lepnumu. Dievnamos ir saglabājušies unikāli vēsturiskie instrumenti, par kuriem ir nepieciešams uzzināt, godināt un lepoties visai Latvijas sabiedrībai, tuvojoties Latvijas valsts simtgades svinībām.

Ir nepieciešams atklāt Latvijas iedzīvotājiem un ārvalstu viesiem, kāds neizmērojams vēsturiskais mantojums ir dzimtajā dievnamā, kas ir novērtējams ne tikai Latvijas, bet arī visas Eiropas kontekstā. Projektu ir plānots turpināt realizēt līdz 2021.gadam, sniedzot ieskatu Latvijas ērģeļmākslas pagātnē un šodienā, iepazīstinot ar redzamākajām personībām atskaņotājmākslā, mūzikā un instrumentu būvē, katru gadu piesaistot jaunas norises vietas. Šajā gadā notiek desmit Vēsturisko ērģeļu svētku pasākumi, veltīti Latvijas simtgadei Latvijas reģionos, kas atklās maz izzināto vēsturisko ērģeļu skanējumu dzīvā izpildījumā un aizraujošos stāstījumos.

Aizputē uz Vēsturisko Ērģeļu svētku “Latvija - ērģeļu zeme” garīgās mūzikas koncertu “Par katru stundu Dievam pateicos” aicinām 12.augustā plkst.15.00, Sv.Jāņa Evaņģēliski luteriskajā baznīcā, Liepājas 3, kurā dzirdēsiet skanīgā basa balss īpašnieka, LNO solista Krišjāņa Norveļa balsi un ērģeļspēles meistares Ilonas Birģeles muzicēšanu. Koncertā skanēs J.S.Baha, N.de Grinjī, F.Šūberta, P.Barisona, J.Kalniņa mūzika. Pirms koncerta ērģeļbūvētāja Jāņa Kalniņa ievadlekcija.

Vēsturisko ērģeļu svētku koncerti citur Latvijā:

25. un 27. augustā – Slokā
9. septembrī – Bauskā
24. septembrī – Zaļeniekos

ILONA BIRĢELE dzimusi 1979.g., Madonā. Pirmos soļus mūzikā spērusi Varakļānu mūzikas skolā. 1995.g. iestājusies Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas koledžā klavieru specialitātē, fakultatīvi apgūstot ērģeļspēli pie Bernadetes Everses.Bakalaura grādu ērģeļspēlē ieguvusi lekt.Ligitas Sneibes vadībā, 2009.g.jūnijā absolvē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju maģistra studiju programmā pie profesora Tālivalža Dekšņa. Papildinājusi zināšanas Enshedes Mūzikas konservatorijā (prof.Gijs van Shoonhoven,2003.g.), Zviedrijā (Starptautiskā Ērģeļu akadēmija Leufsta Bruk 2002.g.,2006.g.),Zalcburgā (prof. Heribert Metzger 2007.g.),Viļņā(Jaroslav Tuma 2011.g.), Amsterdamā (Jacques van Ortmerssen 2012.g.),Leipcigā (Hans-Ola Ericssson, Olivier Latry, Wolfgang Zerer-Starptautiskā Ērģeļu akadēmija 2013.g.), Hārlemā (Jon Laukvik, Joos van der Kooy, Olivier Latry- Starptautiskā Vasaras ērģeļu akadēmija 2014.g.).

Ērģelniece Ilona Birģele regulāri muzicē Rīgas Doma baznīcā un Latvijas reģionos, atskaņojot virkni solo programmu. Sadarbojas ar koriem un ievērojamiem solistiem Latvijā un ārpus tās. Ērģelniece ir sniegusi koncertus Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Holandē, Krievijā, Vācijā, Šveicē. Piedalās starptautiskos ērģeļmūzikas konkursos un festivālos.Viens no nozīmīgākajiem ir Starptautiskais ērģeļu un kamermūzikas festivāls «Вселенная звука» 2014.gada novembrī Irkutskā (Sibīrija), kurā māksliniece atskaņoja latviešu komponistu radītu ērģeļmūziku.

Tāpat 2015.gada jūlijā I.Birģele ar panākumiem piedalījās Starptautiskajā ērģeļu festivālā Kondopogā (Karēlija), kur atskaņoja latviešu komponistu ērģeļmūzikai veltītu solo programmu

I.Birģele ir vairāku nozīmīgu projektu vadītāja, kuru mērķis ir popularizēt un attīstīt ērģeļkultūru Latvijā. (projekti Rīgas Sv.Jēkaba Katerāles ērģelēm-100, Vasaras ērģeļu fantāzijas ,Dziesmas par laimi, Dievmātes skatiens u.c.)

Kopš 2013. gada Ilona Birģele ir ērģeļu dueta Riga Organum Duo dalībniece.

KRIŠJĀNIS NORVELIS absolvējis Latvijas Mūzikas akadēmijas Vokālo nodaļu Gurija Antipova klasē (1998). Piedalījies Oliveras Miljakovičas (Austrija), Anitas Garančas un Pio Bonfanti (Itālija) meistarklasēs. Latvijas Nacionālās operas solists kopš 1997.gada.Jāzepa Vītola Starptautiskā vokālistu konkursa laureāts (1999). Saņēmis Herberta fon Karajana stipendiju un stažēšanās iespēju Vīnes Valsts operā (1998/1999). Aldara Starptautiskās gada balvas laureāts (2002). Nominēts Lielajai mūzikas balvai 2 008 par izcilu individuālu sniegumu Latvijā. Krišjānis Norvelis pastāvīgi piedalās lielas formas darbu atskaņojumos. Piedalījies festivālos Bregencā, Krievijā, Igaunijā, Latvijā, sniedzis solokoncertus Latvijā un Austrijā.

 
Aizputes novada dome 2018 . Visas tiesības aizsargātas.
Telefons: 63448188, fakss: 63459148
Aizputes Novads