Pēteris Vasks ciemojas dzimtajā Aizputē
Otrdiena, 10 maijs 2016 10:24

Daudzviet pasaulē, dzirdot Latvijas vārdu, prātā nāk Pētera Vaska mūzika. Tā skanējusi prestižās pasaules koncertzālēs daudzu ievērojamu un izcilu mūziķu sniegumā Eiropā, Amerikā, Japānā un Austrālijā, iekļauta daudzu pasaules horeogrāfu baletu iestudējumos. P. Vasks ir vienīgais latvietis, par kura darbu izdošanu rūpējas ievērojamā vācu izdevniecība "Schott". Viņa mūzika iemūžināta aptuveni 30 kompaktdiskos, sasniegumi mūzikā novērtēti ar vairākiem apbalvojumiem, to vidū – Herdera balva, Baltijas asamblejas balva, Ivanova prēmija, Lielā mūzikas balva (piešķirta trīskārt) un Triju zvaigžņu ordenis.    
Pasaulslavenais komponists Pēteris Vasks dzimis 1946. gada 16. aprīlī Aizputē.

Un tā, 17. aprīlī Aizpute virmoja gaidās - pilsēta ciemos gaidīja komponistu, izcilu mūzikas mākslas meistaru PĒTERI VASKU, kurš ar koncertu savā dzimtajā pilsētā atzīmēja savu 70 gadu jubileju. Komponists Aizputē nebija ieradies viens, kopā ar viņu ieradās dzīvesbiedre, kinorežisore Dzintra Geka un pilns autobuss viesu, kuru starpā bija izdevniecības „Schott” pārstāvji, P. Vaska izdevēji un popularizētāji no Vācijas, bija arī komponista mūzikas popularizētāji un izplatītāji no Holandes, pasniedzēji no Amerikas. Viesu starpā bija arī komponisti Arturs Maskats, Vilnis Šmīdbergs , komponists un Dailes teātra muzikālās daļas vadītājs Juris Vaivods un „Radio klasika” vadītāja Gunda Vaivode, ”Latvijas Koncerti” direktors Guntars Ķirsis, izcilais ērģelnieks, aizputnieks, Pētera Vaska tuvs draugs Tālivaldis Deksnis, kā arī komponista draugi, bērni un mazbērni. Aizputē, P. Vasks kopā ar saviem viesiem, vispirms ieradās pie Aizputes novadpētniecības muzeja, kur visus sagaidīja Aizputes novada domes priekšsēdētājs Aivars Šilis, Aizputes novada kultūras vadītāja Sanda Zālīte, Aizputes novadpētniecības muzeja vadītāja Jolanta Berga. Pēc sasveicināšanās visi devās uz kalnu pie novadpētniecības muzeja, kur Pēteris Vasks iestādīja ozolu, kas bija atvests līdzi no Rīgas, tā aizsākot īstenot ieceri par Latvijas simtgades ozolu gatvi Aizputē. Pēc tam visi devās nelielā pastaigā gar Tebras upi un tad jau arī viesiem bija laiks doties uz Aizputes Baptistu baznīcu, kurā notika komponista Pētera Vaska jubilejas koncerts. Koncerta ieskaņā Pēteris Vasks aizkustināts par viņa 70 gadu jubilejai veltīto koncertu Aizputes Baptistu baznīcā - vietā, kur viņš uzaudzis teica: „Mīļie aizputnieki, man ir tik daudz emociju, ka es labāk nerunāšu. Pārāk daudz šajās dienās noticis. Esmu savā dzimtajā pilsētā. Pilnīgi neticami, un man nekad neienāca prātā, ka šeit varēs notikt manas mūzikas koncerts.”

Koncertā uzstājās mūziķi Ilze Zariņa, Ēriks Kiršfelds, Liene Denisjuka – Straupe, Baiba Lasmane, Baiba Bergmane, Raitis Eleris, Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra koris „Intis”, soliste Elizabete Katrīna Elere,  diriģente Ilze Valce. Koncerts saviļņoja un aizkustināja klausītājus, pašu komponistu. Pirms katra skaņdarba, P. Vasks īsi raksturoja tajos sajūtamo noskaņu.

Pētera Vaska jubilejas koncertu klausīties bija atnākuši daudzi – aizputnieki, liepājnieki, kuldīdznieki, rīdzinieki, P. Vaska klasesbiedri, bērnības un rotaļu biedri, amatpersonas un viņa mūzikas cienītāji. Aizputes Baptistu baznīca bija piepildīta līdz pašām durvīm. Koncerta, izskaņā, pēc apsveikumiem un daudziem slavinošiem vārdiem, saviļņots, mūzikas un bērnības atmiņu raisītām emocijām bagāts, izcilais komponists Pēteris Vasks kautri sacīja: „ Tas ko Jūs visu stāstāt, nav taisnība. Esmu vienkāršs latviešu puisis no mazpilsētas Aizputes un esmu ļoti laimīgs, ka mana dzīve ir mūzikā, ko mīlu visvairāk pasaulē un mana dzīve norit Latvijā, brīvajā Latvijā, kas mums visiem ir milzīga Dieva dāvana.”

Paldies mūziķiem, solistei, korim „Intis” un diriģentei Ilzei Valcei par brīnišķīgo koncertu, kas saviļņoja jubilāru Pēteri Vasku un visus klausītājus.

Pētera Vaska 70 gadu jubilejas koncertu organizēja Aizputes kultūras nams, Aizputes novada dome ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Šogad, 13. augustā, Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā, savu 70 jubilejas gadu ar koncertu, ieskandinās izcilais ērģelnieks, aizputnieks, Pētera Vaska draugs Tālivaldis Deksnis. Aizputē viesosies un koncertā dziedās izcilais tenors Aleksandrs Antoņenko.

Aizputes novada kultūras vadītāja Sanda Zālīte

 
Aizputes novada dome 2018 . Visas tiesības aizsargātas.
Telefons: 63448188, fakss: 63459148
Aizputes Novads