Aizputes novada TIC atklās izstādi LATVIJAS NOVADU DĀRGUMI
Piektdiena, 26 jūnijs 2015 11:47

 Aizputes novada Tūrisma informācijas un mūžizglītības centra izstāžu zālē no š.g. 1. jūlija būs apskatāma  izdevniecības “Lauku Avīze” izdotās grāmatas “Latvijas novadu dārgumi” fotoizstāde, kurā iekļauta arī Aizputes grāmata no 1566. gada, kuras oriģināls Otrā pasaules kara laikā aizceļojis uz Vāciju.

Grāmata "Latvijas novadu dārgumi", kuras radīšanā piedalījušies 73 novadi, stāsta par novadu vērtībām – lietām, vietām, notikumiem, cilvēkiem no pirmsākumiem līdz 21. gadsimtam, tā atklājot arī Latvijas vēsturi.

Novadu izvēlētie dārgumi simbolizē dažādus gadsimtus un laikmetus Latvijā. Vissenākās relikvijas ir no 7.–8. gadsimta – tās ir skandināvu rotas, kas atrastas Grobiņas novadā. No 12.–13. gadsimta – bronzas zirdziņš, kas uziets izrakumos Ludzas apkaimes Kivtu kapulaukā. No 16. gadsimta – Aizputes grāmata, kuras oriģināls kara laikā aizceļojis uz Vāciju. Pa četriem dārgumiem atradušies no 17. un 18. gadsimta. 19. gadsimta nacionālās vērtības raksturo divdesmit novadus. Visvairāk retumu saglabājies no pagājušā gadsimta – daudzi ar skarbu, nežēlīgu stāstu par lielinieku varasdarbiem 1919. gadā, par padomju varas rīkotajām deportācijām, nacionālo partizānu iznīcināšanu. 20. gadsimta Latvijas brīvvalsts dzīvi atspoguļo Ādažu armijas poligona vēsture, Ķeguma spēkstacijas dokumentētā vēsture, Oskara Kalpaka piemiņas kopšana un citu neparastu dārgumu apraksti.

Rakstniece Anna Žīgure par grāmatu „Latvijas novadu dārgumi”: “Patiesībā šī ir Latvijas pagastu dižošanās krustu šķērsu pāri visai valstij un cauri laikiem, no senatnes līdz šodienai. Cik daudz pašcieņas un cik dziļa mīlestība plūst no katras lappuses! Arī šādā veidā, gabaliņu pa gabaliņam vien, var uzbūvēt mūsu vienīgo, neatkārtojamo Latviju. Pagastu dārgumi satur kopā tautu un veido pamatu nākamo paaudžu apziņai.”

Grāmata “Latvijas novadu dārgumi” pieejama Zvaigzne ABC grāmatnīcā. 

Izstāde apskatāma no 01.07.2015. - 01.08.2015.

* Attēls – Aizputes pilsētas grāmatas vāks ādas iesējumā ar gadskaitli “1566”. Oriģināls glabājas Mārburgā Herdera institūta arhīvā Vācijā (Dokumentesammlung Herder-Institut, Marburg, DSHI 130 hasenpoth; http://www.herder-institut.de/servicebereiche/dokumentesammlung/archivale-des-monats/2007/juni.html).

Vairāk informācijas:
Aizputes novada tūrisma informācijas un mūžizglītības centrs
Atmodas iela 16, Aizputes
Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

(+371) 28617307
www.visitaizpute.lv

facebook.com/Aizpute
draugiem.lv/Aizpute

 
Aizputes novada dome 2018 . Visas tiesības aizsargātas.
Telefons: 63448188, fakss: 63459148
Aizputes Novads