Vēsture un perspektīvas
Trešdiena, 06 jūlijs 2011 09:04

Karla Gustava Emila Mannerheima dzimšanas diena 4. jūnijs. Mannerheima dzimšanas diena ir oficiāli svētki - Somijas armijas diena. Mūsdienu Somijā Mannerheims tiek godināts kā viens no izcilākajiem Somijas valstsvīriem. 2004. gada sabiedriskajā aptaujā atzīts par visu laiku dižāko somu. Viņš vadīja Somijas cīņas -1939. gada novembra beigās, kad Padomju Savienība uzbruka Somijai. Mannerheims vadīja Somijas cīņas Ziemas karā (1939. – 1940.), turpinājumkara (1941. – 1944.) un Lapzemes kara (1944. – 1945. pret vāciešiem) laikā.

Mannerheimam ir saikne arī ar Apriķiem.1892.gadā Mannerheims apprecējās ar mantīga ģenerāļa meitu Anastasiju Arapovu. Laulība, kurā piedzima divas meitas, bija īslaicīga, bet, pateicoties tai, Mannerheims kļuva par Apriķu muižas saimnieku.

Sākoties atmodas laikam, pieauga arī somu tūristu interese par Apriku muižu – kādreizējo Mannerheima īpašumu. Muzejā ir iekārtota ekspozījas daļa, kas stāsta par Mannerheima personību. Pateicoties Mannerheima personības cienītājiem un sadarbībā ar privātiem kolekcionāriem, muzeja skapjos glabājas pietiekami daudz grāmatu un materiālu.

Šā gada jūnijā mēs - Apriķu muzeja vadītāja Aina Cērmane un Lažas pagasta pārvaldes vadītāja Māra Vētra tikām uzaicinātas darba vizītē Somijas galvaspilsētā Helsinkos. Helsinkos ir Mannerheima muzejs un galvaspilsētas galvenā iela nodēvēta viņa vārdā. Tās malā paceļas piemineklis, kurš attēlo "balto ģenerāli" jājam uz pilsētas centra pusi...Līdz šim par to mūsu muzeja interesentiem stāstīju no izlasītā, izpētītā rakstos.Tas ir mūsu pienākums – informēt, pārliecināt. Un tomēr, ja neesi pats šajās vietās reiz bijis, tie paliek tikai vārdi. Bet pārliecība rodas tikai no paša redzētā un izjustā. Un tieši tas bija vajadzīgs mums un  mūsu muzejam. Muzejs kā tikšanās vieta, kur tikāmies ar Mannerheima muzeja darbiniekiem, Mannerheima ģimenes radiniekiem. Tagad bija iespēja pašām pārliecināties par K.G.Mannerheima piemiņas saglabāšanu Somijā. Interesanta bija tikšanās ar muzeja direktori Veru von Fersen, vēsturnieku un pētnieku, vairāku grāmatu autoru Paavo Frimani. Arī mūsu muzejam tika viņu grāmatu dāvinājumi.  Viņš aizrautīgi stāstīja par Mannerheima piemiņas pasākumu Šveicē, no kura nupat bija atgriezies. Otra aizrautīga tikšanās notika Paivi Tapolas personīgā mājā, kuras vectēvs bijis ģenerālis pie Mannerheima. Izpētot vectēva K.A.Tapola dzīvi, mazmeita uzrakstījusi vairākas grāmatas ar bagātīgu foto materiālu. Tagad arī mēs varam iepazīties ar šo materiālu.

Patiess gandarījums par Mannerheima ģimenes radinieku vienkāršību un sirsnību, ciemojoties viņu personīgajā mājā. 1997.gadā kopā ar Helsinku universitātes studentiem,  Karls Gustavs Mannerheims ciemojās mūsu Apriķu skolā un muzejā. Nu bija mūsu otrā satikšanās.

Ierosinājums, kuru uzklausījām un arī atbalstījām, ka pie Apriķu muižas jānovieto piemiņas plāksne ar apliecinājumu, ka šajā īpašumā no 1986.- 1912.gadam saimniekojis K.G.Mannerheims. To varētu atklāt 2012.gada 4.jūnijā.

Interesanta bija Helsinku apskate – Senāta laukums, katedrāle, Sibēliusa piemineklis, Klinšu baznīca... Par interesanto  pilsētas ekskursiju esam pateicīgas mūsu muzeja somu draugiem Inesei un Pekkam Pitkaneniem.

Apriķu novada muzeja vadītāja Aina Cērmane

Pie Latvijas vēstniecības

Pie Manerheima muzeja

Menerheima muzejā

Mannerheima radinieku māja

Mannerheima piemiņas laukumā

Sibeliusa piemineklis

 

 
Aizputes novada dome 2018 . Visas tiesības aizsargātas.
Telefons: 63448188, fakss: 63459148
Aizputes Novads