"Lost and Found" - laimīga ceļa - filma vai šaušalīgs "Nepareizais pagrieziens"?
Trešdiena, 26 jūlijs 2017 08:05

 Š.g. 27.jūlijā "galerii galerii" uzsāks nedēļas garu vasaras tūri, kurā sarkans mākslas autobuss dosies cauri Baltijas valstīm. Tūres laikā galerija prezentēs Arta Noukas (Art Nõukas) filmas projektu ar nosaukumu "Lost and found", kas īpaši radīts, balstoties uz ceļojošās galerijas vērtībām un mērķiem. Katrā galerijas apstāšanās punktā tiks radīta jauna filmas versija.

"Es vēlos skatītājiem parādīt kaut ko, kas būtu vecs un pazīstams caur jauna svešinieka acīm - mani. Es plānoju attēlot vidi, ko redzu pirmo reizi un visticamāk arī pēdējo reizi, izmantojot trikus, ainas un sižetus no kino vēstures," mākslinieks apraksta projektu, kam tiks radīta tikai ievada aina pirms galerija uzsāks tūri. Pārējais tiks pabeigts ceļā, tiecoties pēc dzīvespriecīgas ceļa-filmas. "Protams, ja vien nenotiek negadījums," Noukas piezīmē, norādot uz vairākām sākotnēji negaidītām šausmu filmām un faktu, ka tā nebūtu pirmā reize, kad vecais minibuss būtu iestrēdzis ceļa mālā.

2017.gada vasarā ceļojošā galerija radusies no galerista Sīma Preimana (Siim Preiman) iracionālās kaislības pret mākslu un vēlmes dot pienesumu mākslas izplatīšanai, līdzīgi kā aģitpropa vilciens. Komunistu ziņas vietā tiks izdalītas skrejlapas par laikmetīgo mākslu un tiks rādīta filma, kas apvieno Noukas sapņus, citātus no klasiskām filmām un ierakstus no vietām, kas tiks apmeklētas un ar cilvēkiem, kas tiks satikti.

"Man ir svarīgs katrs "Lost and found" posms, kas tiek radīts ceļā uz nākamo apstāšanās vietu. Tādā veidā "galerii galerii" nebraukā apkārt ar izstādi, kas kaut kur galvaspilsētā jau ceremoniāli ir atklāta, bet drīzāk rada šeit un tagad uz vietas cilvēkiem, kuri apmeklē galeriju," Preimans skaidro projekta ideju. Tūres laikā galerija apmeklēs četras mākslas rezidences Baltijā - MoKS Moostē (EE), Rucku Cēsīs (LV), SERDE Aizputē (LV) un Nidas mākslas koloniju Kuršu kāpā (LT).

Lai gan apciemojamo institūciju mērķi atšķiras no ceļojošas galerijas, tās vieno darbība ārpus centriem relatīvā perifērijā. Kā jauna iniciatīva, galerija izmanto tās visderīgāko īpašību, tās mobilitāti, un brauc uz tās sadarbības institūcijām, cerot atrast draugus, apmainīties pieredzēm, būt pazudušiem un atrastiem.

Izstādei "Lost and Found" kuratora eseja un intervija ar mākslinieku tiks izdotas bukletā igauņu, latviešu, lietuviešu un angļu valodā.

Arts Noukas ir mākslinieks, kurš dzīvo un strādā Tallinā. Mākslinieks 2017.gadā pabeidza Igaunijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības un Instalācijas nodaļu. Viņa vietai piesaistītie (site-specific) skaņas un video darbi bieži sagaida skatītāja iesaistīšanos ("Is it o ris it not" Ruumi lahusus, 2014) vai arī attēlo momentus, kuros skatītājs tikko ir devies prom vai - nekad nevar zināt! - vispār nav eksistējis ("Pilot" Portrait unseen, 2014).

"Galerii galerii" ir ceļojoša galerija iebūvēta bagāžas telpā sarkanā Fort Transit modelī, kas pirms tam piederējis vairākiem zināmiem Igaunijas māksliniekiem, kā piemēram, Anu Vahtrai un Flo Kasearu. Dibināta 2016.gadā, galerija negaidīti pierādīja sevi Igaunijā kā sezonas visveiksmīgāko komerciālo galeriju. Vasaras laikā galerija apmeklēja dažādus gadatirgus un festivālus Igaunijā, un prezentēja jaunu internacionālu mākslinieku solo izstādes. Galerijas pirmajā solo izstādē tika prezentēts Kaspars Groševs (LV), pēc tam Johannu Heikkila (FI).

Tūres grafiku ir iespējams atrast galerijas mājaslapā:
Facebook event: https://www.facebook.com/events/193514624514731

Pateicība: Eesti Kultuurkapital, Tamara Luuk, Ott Metusala, Tonu Narro

Vairāk informācijas:
Siim Preiman
+37253432526
//mail.inbox.lv/compose?to=mailto% Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu "> Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu

 
Aizputes novada dome 2018 . Visas tiesības aizsargātas.
Telefons: 63448188, fakss: 63459148
Aizputes Novads