Metodiskā diena Aizputes novada pedagogiem

 26.oktobrī Aizputes novada pedagogi pulcējās uz nodarbībām metodiskās dienas ietvaros. Metodiskā diena tika organizēta divās daļās – dienas pirmajā pusē ar pedagogiem tikās Latvijas Universitātes profesore Zanda Rubene un iepazīstināja ar pētījumiem par paaudzēm „X, Y un Z paaudzes: izaicinājumi darba devējiem, vecākiem, pedagogiem”. Dienas otrajā daļa notika darbs pa mācību priekšmetu jomām, kur pedagogi mācību priekšmetu jomu koordinatori iepazīstināja ar tikko projekta „Skola2030” semināros gūtajām atziņām. Pedagogu augsti novērtēja organizēto metodisko dienu un gūtās atziņas no diskusijām un profesores lekcijas.

Galvenās tēmas, kuras tika skatītas: Kas ir paaudžu pētījumi? Kas un kādēļ tos pēta? Kādas ir dažādu paaudžu pārstāvju specifiskās iezīmes? Kā dažādu paaudžu pārstāvji sadarbojas ar citām paaudzēm mūsdienu sabiedrībā? Kā mums labāk saprasties vienam ar otru?

Z paaudze jeb postmillenniāļu, iGeneration un Homeland/ Indor Generation (mājas/iekštelpu) paaudze, kurus audzina ekstrēmi rūpīgi un aizsargājoši vecāki. Bērni, kas piedzimuši bīstamā pasaulē pēc 2001. gada 11. septembra un lielās ekonomiskās recesijas, tā saucamie – krīzes bērni.

Digitālā paaudze, kura daudz mazāk lasa drukātu tekstu, kurai ir vizuāli ievirzīta pasaules izpratne, kurai jau agrā vecumā pieder lietas, kuras aizsargātas ar viņu pašu tiesībām (tehnoloģijas/ istaba!!!), kurai bieži raksturīgas nepietiekamas sociālās prasmes. Paaudze, kuru audzina vecāki, kas ļoti vēlas tos pasargāt no bīstamās pasaules, tādējādi veicinot pāraprūpi un iemācīto bezpalīdzību. Paklausība kā tradicionālais audzināšanas mērķis, tiek uzskatīta par neefektīvu. Komunikācijā ar digitālo paaudzi šis mērķis netiek sasniegts.

Kā mums labāk saprasties vienam ar otru? Sadarbība uzskatāma par aktuālo komunikācijas un audzināšanas mērķi, jo tā veicina paaudžu savstarpējo saprašanos; Sadarbība mazina dažādu paaudžu pārstāvju sociālo nevarību, veicina sociālo rīcībspēju, kā arī palīdz veidot izpratni par sociālajām vērtībām; Taču patiesa sadarbība nozīmē savstarpējo cieņu un līdztiesīgu komunikāciju, kas izmaina tradicionālās attiecības starp paaudzēm, t.i., ka jaunākās paaudzes principā ir sociālo pakārtotas (pakļaujas, paklausa) vecākajām.

Izpilddirektore izglītības jomā Elita Malovka

 
Aizputes novada dome 2020 . Visas tiesības aizsargātas.
Telefons: 63448188, fakss: 63459148
Aizputes Novads